Koji antivirus program koristite...
#71
(2016-07-14, 17:04)Toshiro Hijikata Wrote: Oborim sistem svake godine po jednom i mirna glava.


Nisam siguran da ti je to najpametnije resenje. Unistavas memoriju na taj nacin. Isto je i sa fleshom, sto vise pises - brises, to on ima manje memorije i sporiji je.
心未だあなたの記憶の中で、体探してる足りない私を
今日も何所かで誰かの流す泪、冷たく笑う定め生きて行く事
泣くせない物を握りしめ乍ら、私は今も此処にいるの
枯れない花は美しくて揺るぎない思いを胸に咲き続けてた
千切れた雲の断罪の空止まらない悲しみを抱き締めていた
どんな痛みにも始まりは合って、何時か訪れる終わりを待ってる
あの日あなたに感じた温盛も、気付けば手が好ける位色褪せてた

小坂 梨由 「断罪の空」




Reply
#72
To nisam znao, a nisam ni primetio.
   [Image: 9aaa3d0dedce91097f10ea19853a3a90_480.jpg]
Reply
#73
Probaj da obrises sistemski fajl windows.old koji ti ostane nakon deinstalacije windowsa. Uvek ce ti ostati fragmenti koji ne mogu da se obrisu. Nije strasno za memoriju hard diska toliko, ali svaki put dobijes novi fajl windows.old.old (ili kako li se vec zovu) i gomilaju ti se podaci koji nepostoje a zauzimaju prostor. Takodje, oni usporavaju racunar, pa se zbog toga praktikuje da se postavi bekap sistema, pa u slucaju da nesto sjebes u racunaru, pokrenes samo bekap i nema trajnog usporavanja racunara.

Takodje, kada imas npr Win8 kao ja, ne treba da uzmes CD sa Win10 i uradis punu instalaciju preko vec postojeceg Windowsa vec samo uradis system upgrade. U suprotnom, ako hoces Win7 samo uradis system downgrade i sve super.

Eventualno mozes da uradis celokupno brisanje sistema, svih podataka, da ocistis hard disk u potpunosti i onda preko MS-DOS-a da instaliras novi Windows, mada opet, najbolje se pokazala praksa bekapovanja sistema, pogotovo sto Windows 8 i Windows 10 nude korisnicima opciju cuvanja fajlova na klaud serveru, pa ne moras o tome da brines ako nesto zaseres.

No, da se vratim na temu, ja praktikujem stari dobri Kasperski. Po mom misljenju pruza najbolju zastitu od virusa, ali ga vecina izbegava jer pojede RAM memoriju.

Mada, opet, najbolje je, po mom misljenju, imati virtuelnu masinu i pre instalacije testirati sve nezeljene efekte, pa ako ih ima, ni ne instalirati aplikaciju uopste. Virusi se ionako ne stavljaju u download fajlove vec je ili fantomski download (ali se od toga vecina pretrazivaca zastiti) ili cesce samo virusni program u glavnom programu.
心未だあなたの記憶の中で、体探してる足りない私を
今日も何所かで誰かの流す泪、冷たく笑う定め生きて行く事
泣くせない物を握りしめ乍ら、私は今も此処にいるの
枯れない花は美しくて揺るぎない思いを胸に咲き続けてた
千切れた雲の断罪の空止まらない悲しみを抱き締めていた
どんな痛みにも始まりは合って、何時か訪れる終わりを待ってる
あの日あなたに感じた温盛も、気付けば手が好ける位色褪せてた

小坂 梨由 「断罪の空」




Reply
#74
izvini, ali windows.old folder sam primetio samo u slucaju apgrejda na noviji Windows sistem, a za deinstalaciju operativnog sistema nisam nikad cuo za ovih 15ak godina bavljenja racunarima Smile Mozes da reinstaliras, formatiras pa instaliras neki drugi, ali da deinstaliras postojeci, to vec nisam cuo Toungue

Pazi, ovo za obaranje sistema bih rekao da ti je totalno suludo kontanje, jer ti svakodnedno koristis HDD i konstantno nesto pises i brises, znaci cim si upalio komp to se desava, i reformatiranjem i reinstaliranjem ne radis nista vise nego sto radis restorovanjem bekapa i ko zna cega, zato sto se vrsi pisanje i brisanje u svakom slucaju. Bekap je ok varijanta, ali vrlo lako moze da se desi da ces da upotrebis bekap od pre, recimo godinu dana, i da svi programi koje si tada instalirao moraju da se apdejtuju, ili reinstaliraju zbog novih verzija - ako si instalirao programe pa onda bekapovao da se ne bi smarao sa reinstlairanjem svih programa sledeci put. Tako da ti manje vise dodje na isto da li ces da reinstaliras ceo komp i sve lepo instaliras od nule, i usput iskuliras davno neupotrebljene programe, instalirane zbog ko zna cega, ili ces da odradis bekap koji ce sadrzati mozda i stvari koje ti ne trebaju. Jedino moze dobro da dodje zbog nekih posebnih podesavanja odredjenih programa, plaginova, tema, skinova, custom sortkata u nekim programima i slicno.

Takodje, u windows.old folderu se ne nalaze nepostojeci podaci, svi oni i te kako postoje, samo nisu u upotrebi zato sto su vezani za stari windows, i ako bi odradio revert na prethodni sistem, oni bi bili u upotrebi.
Takodje, kada lepo odradis format/reinstal, nema windows.old foldera i starih fajlove - koje si savetovao da budu obrisani posle apgrejda Wink
---------------------

Glava AO porodice  Whistling
Reply
#75
E da, Pegla je lepo objasnio zasto T nije u pravu. I windows.old se nikad ne javlja ako uradite clean install sto ja radim npr.
Reply
#76
Peglo, vecina ljudi kada rusi sistem samo gurne CD i zvekne instal. Nadam se da se barem oko toga slazemo.

Lose sam se izrazio, priznajem, nisu nepostojeci fajlovi, ali ne igraju ulogu u "trenutnom" stanju sistema. Ja sam primetio da se pojavljuje svakog puta kada se ubaci CD i samo uradi instalacija Windowsa - mozda gresim.

Sto se tice kompletnog brisanja sistema, moram priznati da nisam koristio tu metodu nikada ali koliko se secam u kompjuterskom magazinu je stajalo: Mogucnosti za instaliranje Windowsa:

1) Reinstalacija - samo presnimavanje preko starog;
2) Formatiranje - brisanjem particija;
3) Preko CMD-a u safe mode-u koristeci "cd" za DEL WINDOWS opciju.

Pokusavam da iskopam clanak. Mozda kada budem imao vise vremena, pa cu okaciti.

"When you delete a file it goes to the Recycle Bin. That gives you a chance to recover it in case you accidentally deleted it and need it back. But what happens when you delete it from the Recycle Bin? Actually, not much at all. The file doesn’t move or go anywhere. In fact, when you moved it to the Recycle Bin, it didn’t physically move there either. All that happened was an index got updated to say that the file is in the Recycle Bin, not the Documents folder.

The index is called the Master File Table (MFT) for Hard Disk Drives. It looks like this. The left-most column are the block addresses. The middle column shows data in hex code.

When the file is ‘deleted’ the information stays on the drive, but the MFT is changed to say, “Hey, you know that spot where Secret-File.txt was? Yeah, Computer, you can now put data there if you want. We don’t need it anymore.” Until the computer puts data in that spot, the Secret-File.txt data remains. It could be minutes, days, weeks, or months until that data is overwritten. Kind of like a condemned house sitting on a lot. It’s not usable, but it’s still there until the bulldozer comes and they build something else."

A sada vidim da sam se i pogresno izrazio u prvom postu, rekavsi da "unistava" memoriju... No, nebitno sada. Big Grin

Ustvari, ajde da editujem post, kada ostane taj windows.old tada ostanu podaci koji se ne presnimavaju. Nadam se da sam sada izjasnio tacnije ono sto sam mislio. Big Grin

Kod fleseva sam mislio na pisi-brisi cikluse. Ako me secanje dobro sluzi, oni se prave na 1.000.000 ciklusa najcesce?

Sto se tice toga za stavljanje bekapa, ja sam to od skoro poceo da praktikujem i vise mi se svidja, jer postoje neki programi gde sam se satima i danima mucio da postavim odredjene postavke i nemam to pojma napamet. Na primer, dok sam provalio foru da povezem Luu i LuaCheiju bilo mi je potrebno tri - cetiri dana jer se nista konkretno nisam mogao naci na internetu vezano za povezivanje na Windowsu... Ni sada ne znam kako mi radi, ali radi. Big Grin
心未だあなたの記憶の中で、体探してる足りない私を
今日も何所かで誰かの流す泪、冷たく笑う定め生きて行く事
泣くせない物を握りしめ乍ら、私は今も此処にいるの
枯れない花は美しくて揺るぎない思いを胸に咲き続けてた
千切れた雲の断罪の空止まらない悲しみを抱き締めていた
どんな痛みにも始まりは合って、何時か訪れる終わりを待ってる
あの日あなたに感じた温盛も、気付けば手が好ける位色褪せてた

小坂 梨由 「断罪の空」




Reply
#77
Pa kad se ne uradi clean install, vec tako (ili se upgrade-uje), onda ostaje windows.old. Sto je tacno. I taj windows.old se moze obrisati posle. Da, nikakvu memoriju ne unistava. Ali razumemo te. Ja uvek radim clean install jer ne zelim da mi nesto ostaje od prethodnog, ipak zelim da mi sve bude cisto. Da, i bekap je dobro resenje, kad napravis clean install i podesis sve programe i sta zelis, uradis bekap i posle kad zelis opet sistem da obaras, uradis clean install i vratis bekap. Smile
Reply
#78
Bas ako cemo da pricamo o unistavanju memorije, svakako svako pisanje/brisanje na SSD trosi njegovu memoriju koja ima ogranicen broj upisa/citanja pre nego sto crkne memorijska celija. Zato se preporucuje npr. da se na SSDu ostavi odvojeno 10% memorije i da se ne koristi dok ne pocnu da crkavaju neke celije, onda se tih 10% automatski ubaci umesto onih sto su na izdisaju i generalno se ne gube podaci tako.

Ono sto najpre moze da doprinese brzem trosenju SSD diska je defragmentacija, koju (cini mi) se ne treba nikad raditi na SSDovima. Zbog nacina njihovog rada, cini mi se da to ne doprinosi brzem radu kao kod HDDova, a opet ta velika premestanja podataka koja su tipicna za defragmentaciju samo trose memoriju bezveze. Mada i to je opet vise na nivou preporuke da se ne namesta npr. dnevni ili nedeljni defrag diskova kao sto rade po firmama recimo.

Eventualno bi slican efekat moglo da ima i cesto pustanje full skeniranja diska antivirusnim programom.
Reply
#79
Tacno je sve, i u vezi defragmentacije. Samo sto nismo pricali o SSDu, vec o obicnom HDDu. Smile
Reply




Users browsing this thread: 1 Guest(s)