E-Book Citaci
#1
Question 
E-Book čitači omogućavaju baš ono što im ime kaže, da prikazuju e-knjige. Mnogi izdavači e-book čitača koriste specijalne e-ink ekrane koji su jako pogodni za čitanje čak i na jakom suncu. Znači nisu tipa LED ekrana kod kojih ima velika šansa da se "istope" ako budu izloženi suncu duže vreme.

Po meni e-book čitač je jako dobra zamjena za papir, posebno e-ink jer se bukvalno tekst vidi kao da se gleda stranica. A plus ne troši se drvo za štampanje knjiga. Jedini downside jest da autori se neće puno cijeniti jer e-knjige stvarno malo koštaju za razliku od normalnih knjiga.

Za sada e-book čitač koji me je totalno oduševio je Amazon Kindle. Foste-u sam ovo htio kao poklon uzet al omaklo se (finansijski XD) pa nisam. Al srećom našli smo dobar deal pre par dana i evo imam ga sada kod sebe, al Foste-u će da to ode za par dana. XD

Al svejedno ev par slika:
[spoiler]
[Image: th_07072011145.jpg]
[Image: th_07072011144.jpg]
[Image: th_07072011143.jpg]
[Image: th_07072011142.jpg]
[Image: th_07072011141.jpg]
[Image: th_07072011140.jpg]
[/spoiler]


Šta vi mislite o e-book čitačima, i ako imate slikajte i preporučite i napišite zašto je taj vaš dobar. Naravno za screenshotove koristite spoiler tag-ove Smile

Reply
#2
Ja mislim da su odlicna stvar i ja imam jedan. Ja sam uzeo Prestigio Libretto PER3072. Nema e-ink (tft) i glomazniji je, ali zato ima malo veci ekran od 7" (spas kod pdf-ova), ekran u boji i manju cenu. Odlicna stvar za putovanja.
Reply
#3
Ja sebi uzimam tablet, zasad. Trebao bih ga dobiti u septembru. Elem, i meni se kindle sviđa najviše, samo ja bih sebi uzeo onaj DX model, što je veći. Size matters! Smile

Elem, svi koje poznajem i koji poseduju čitače puni su hvalospeva. E ink fora je zaista sjajna, nema priče. Razlog zbog kojeg uzimam tablet umesto kindle-a je finansijske prirode a bogami i zbog terena što me čeka: sa tabletom mogu na net, mogu gledati filmiće i šta sve ne, a zgodan je za poneti Smile Naravno, prvenstveno bih ga koristio za čitanje knjiga Wink

P.S.

Možda bi temu valjalo prebaciti u KNJIŽEVNOST Smile
Šta čitati? Hm...možda: http://klub-knjige.blogspot.com/

Reply
#4
Pa Kindle moze na net (ima wireless, a i ima web browser i tastaturu XD). PDF je malo tricky citat al mozes postavit stranicu sideways i to spasava ili samo konvertujes u PRC ili MOBI fajl i citas bez problema. Ima text-to-speech i moze pustat mp3 muziku i audible audiobooks.

E-ink za razliku od tft-a ne refreshuje sliku svakih nekoliko milisekundi, ovaj refreshuje ekran samo kad treba (kad softver zatrazi) i samim time vrsi ogromnu ustedu baterije.
Najzanimljivije je sto na Kindle-u baterija traje mjesec dana (sa wirelessom traje par sedmica). Big Grin

A ovo ne mislim da je ovo tema za Knjizevnost, jer ovdje se vise prica o hardveru. Smile

Reply
#5
Da li ima jeftinijih e-book čitača za narodne mase tipa do ~80e ili tako nešto. Ovi vaši su 170e-300e a toliko para ne bih da dajem za e book čitač. Jeftiniji mi je da kupujem knjige u tom slučaju XD
Reply
#6
Amazon Kindle te dodje sa postarinom i svime oko 250KM, ili 128,20e Smile

Jeste poskup, ali vjeruj mi neces se razocarat. Druga alternativa ti je ili dobar mobitel (poveci ekran) sa symbian/android/windows OS-om i skines MobiPocket Reader i na konju si. Smile

E-Book citaci su retki kod nas tako ces ih zaista puno platiti u normalnim prodavnicama. :/

Reply
#7
To su odlicne stvari, em je lagano ne moras knjizurinu od kile-2 drzat u rukama (ne znam koja je kilaza tih citaca Toungue), ali su u svakom slucaju tanji, lakse ga je prenositi. Po meni to bi se trebalo u skole uvesti, cemu da klinci nose do 10 kg na ledjima kad mogu 2-3 kg (bizljeznice i pisala) i e-book citac.
Autori bi manje dobivali, no nije da i ovako dobivaju previse, nacuo sam da dobivaju oko 13% cijene knjige (mozda netko tocnije zna).
[Image: forumrulesi.gif]
Reply
#8
Problem sa tom idejom Meneldor je što neki profesori pišu knjige i njima nikako ne bi odgovoaralo da neko plaća manje Smile kad već primoravaju učenike da kupuju baš to što oni pišu
"Your foe is well equipped, well-trained, battle-hardened. He believes his gods are on his side. Let him believe what he will. We have the tanks on ours." Joachim Pfeiff, 14th Krieg Armored

"Some may be able to avoid the judiciaries of the Adeptus Arbites, fewer may be able to face off against the Imperial Guard and the Adeptus Astartes, but let it be known that none can stand against the Officio Assassinorum."
Reply
#9
Dakle, imam u planu kupiti jedan, ali sada ih u ponudi ima previše i zbilja ne znam koji izabrati, a da je kvalitetan i malo jeftiniji... Tek sam danas krenula u potragu za jednim i uvijek naiđem na postove pune hvale za Kindle i Nook. E sad, oni su mi malo preskupi kada bih uzimala preko Amazona za Hr jer naplaćuju poprilično visoku poštarinu + njihova cijena i ne ispadne baš jeftino.
Zanima me ima li tko od vas ebook čitač i koji i koliko ste zadovoljni s njim. Naravno, prihvaćam sve prijedloge Big Grin
[Image: a3a77ab1208651095298401d936d852f141.jpg]
Reply




Users browsing this thread: 1 Guest(s)