Mobile Suit Gundam franšiza
#1
Aprila 1979 godine Sunrise je izbacio TV seriju po imenu Mobile Suit Gundam. MS Gundam je bio pionir u žanru mecha anime, prvi realan naslov. Za razliku od ostalih naslova toga doba gde su meche bile jake koliko i volja/želja pilota u MS Gundam-u meche ostaji bez municije i energije, kvare se, moraju da se održavaju... Sva tehnologija je bazirana na današnjoj ili ako nije naučno je objašnjena. Prikazani su motivi svih frakcija i zbog čega su meche u opšte stvorene.

Tokom godina MS Gundam je dobio brojne nastavke, što u vidu novih serija što u vidu raznih specijala i filmova. Vremenom su nastajali i novi serijali koji čak nisu međusobno ni povezani.

Do 2008. godine Gundam franšiza je zaradila 500 miliona dolara.

Za sve koji žele da se upoznaju sa nekim Gundam naslovom predstavljam vam hronološki red događanja.

Universal Century
Godine 2045. Zemlja ima preko 9 milijardi stanovnika, započet je ambiciozni svemirski program. Ljudi se sele u nove kolonije, Mesec i svemir. Nakon ove kolonizacije započinje novo doba koje se naziva Universal Century, UC.

UC 0079 - Kolonije se ujedinjavaju pod imenom Zeon i zahtevaju nezavisnost od Zemaljske federacije. Dolazi do rata. Svi kontinenti i kolonije su njime zahvaćeni. Zeon iako daleko malobrojniji ima taktičku prednosti koja se odlikuje u novom oružju zvanom Mobile Suits. Nakon uništenja polovine ljudske populacije dolazi do primirja koje traje 8 meseci. Tu počinje anime.

UC0079
Mobile Suit Gundam - 1979
Mobile Suit Gundam 0080: War in the Pocket - 1989
Mobile Suit Gundam: The 08th MS Team - 1996
Mobile Suit Gundam MS IGLOO: The Hidden One Year War - 2004
Mobile Suit Gundam MS IGLOO: Apocalypse 0079 - 2006
Mobile Suit Gundam MS IGLOO 2: The Gravity Front - 2009

UC0083
Mobile Suit Gundam 0083: Stardust Memory - 1991

UC0087
Mobile Suit Zeta Gundam - 1985
Gundam Neo Experience 0087: Green Divers - 2001

UC0088
Mobile Suit Gundam ZZ - 1986

UC0093
Mobile Suit Gundam: Char's Counterattack - 1988

UC0096
Mobile Suit Gundam Unicorn - 2010

UC0123
Mobile Suit Gundam F91 - 1991

UC0153
Mobile Suit Victory Gundam - 1993

Boldovani naslovi su glavni naslovi ovog serijala, sve ostalo su razni dodaci koji upotpunjuju priču.
Ostali serijali nisu obimni uglavnom se sastoje od 1-2 serije.


Future Century
Mobile Fighter G Gundam - 1994


After Colony
Mobile Suit Gundam Wing - 1995
Gundam Wing: Endless Waltz - 1997


After War
After War Gundam X - 1996


Correct Century
Turn-A Gundam - 1999


Cosmic Era
CE71
Mobile Suit Gundam SEED - 2002

CE73
Mobile Suit Gundam SEED Destiny - 2004
Mobile Suit Gundam SEED C.E. 73: Stargazer - 2006



Advanced Generation
Mobile Suit Gundam AGE - 2011


Anno Domini
2307-2312
Mobile Suit Gundam 00 - 2007
2314
Mobile Suit Gundam 00 the Movie: Awakening of the Trailblazer - 2010

Odoh na spavanje dopuniću listu danas/sutra...
Reply
#2
Ne bih bas uracunao Unicorn medju 'glavnim' naslovima UC-a. Glavni UC naslovi su samo 79-Zeta-ZZ-CCA, odnosno naslovi na kojima je Tomino radio. Pre bih cak F91 i Victory svrstao u glavni serijal nego Unicorn. Unicorn je vise u fazonu 8th MS Team i Stardust Memory. Cak sta, Unicorn uopste nema smisla u celom serijalu, tako da je tesko i prihvatiti ga kao pravi canon naslov. Unicorn Gundam je jaci od svih Gundama pravljenih posle njega. Ispada da je tehnologija nazadovala u F91.

Inace vredelo bi spomenuti da je Crossbone manga nastavak F91-a. Cak je i Tomino licno pisao pricu za njega, tako da je tehnicki canon. F91 je originalno trebao serija da bude, ali su morali da je skrate u jedan film, tako da me ne bi cudilo da je Tomino kasnije upotrebio te ideje u Crossbone.
[Image: 76561198041329936.png]
Reply
#3
Ispravio sam. Ovo sam uglavnom prepisao sa nekog sajta gde su samo anime. A pošto je tema u vezi cele franšize moram na drugom mestu pronaći i mange/novele koje nisu ekranizovane.
Reply
#4
Ogledao sam mozda oko 4 gundam, ali mi se od svih definitivno najvise dopao gundam 00. Love
[Image: Code_Geass___C_C_by_Alan0605.png?t=1263603582]
Reply
#5
Takođe,uskoro 4 epizoda gundama 00 sezome 2Smile
Reply
#6
Odlična ideja za podforum. Big Grin
Ja sam gledao samo 00 (ne sećam ga se naravno, tako da ću slabije da gledam drugu sezonu) i SEED do pola... A dopali su mi se, bedara.
Reply
#7
obozavam gundam ,jer sam fan mecha anime i moram rec da je taj serijal jedan od najboljih mecha animea ikada
Reply
#8
Ja najviše obožavam Gundam Seed i gundam seed destiny koji su po meni najbolji zbog priče i samih borbi a pogotovo muzike u pozadini zajedno sa uvodnom i završnom špicom koje su neprikosnovene a ima ih mnogo Big Grin
Reply
#9


Reply
#10
Jedva da ima veze sa time sta valja ocekivati od pojedinacnih naslova, neke preleti u dve recenice poput - "Neupecatljivi likovi sa kojima se ne treba zamarati", ili cinjenica da preporucuje trilogiju filmova za Gundam 79, a govori da to ne treba ciniti sa Zeta filmovima, iako su u sustini isto. Uz to,

>roricon kao anime recenzent koga treba uzeti ozbiljno u obzir

[Image: SS1_Nyd6.jpg]
Reply




Users browsing this thread: 1 Guest(s)